Horská turistika bez poistenia môže vyjsť draho

30. May 2024

Blíži sa otvorenie horských chodníkov (1. júna 2024) a SLASPO upozorňuje na finančné riziká a dôležitosť horského poistenia, ktoré môže ušetriť turistom vysoké náklady. Nezáleží na tom, či ide o profesionálneho horolezca, skialpinistu, milovníka adrenalínových športov alebo rekreačného turistu – hory predstavujú okrem rekreácie aj potenciálne nebezpečenstvo

Význam horského poistenia

Okrem potrebnej turistickej výbavy by mali milovníci hôr pred výletom myslieť na tzv. horské poistenie, teda  poistenie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby (HZS). Zásah Horskej služby nie je lacný. Z prieskumu medzi poisťovňami vyplýva, že môže ísť o čiastky od 150 až do 6 000 eur, pričom platí, že čím dlhší a technicky náročnejší je zásah a čím viac záchranárov je na akciu potrebných, tým vyššia je jeho cena.

 „Síce vás žiadny zákon nenúti zaplatiť si horské poistenie, ľahko sa však môžete dostať do situácie, kedy pomoc Horskej záchrannej služby budete potrebovať. A náklady na zásah alebo pátranie vykonávané HZS budete musieť zaplatiť“, uvádza výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie poisťovní a Slovenskej kancelárie poisťovateľov, Martin Kaňa. Táto povinnosť vyplýva z ustanovení Zákona o Horskej záchrannej službe (zákon č. 544/2022 Z. z. v platnom znení). Cena nenáročného výletu tak môže nepríjemne stúpnuť.

Poisťovne ročne riešia desiatky poistných udalostí spojených so záchranou v horách. Najčastejšie je to zablúdenie turistu, kde je potrebné pátranie, prípadne úraz a zranenie počas výstupu, pri ktorom je potrebný zásah záchranárov alebo aj preprava vrtuľníkom do najbližšieho zdravotníckeho strediska. Stáva sa tiež, že človek pri vysokej záťaži dostane akútny infarkt myokardu.

Možnosti a platnosť poistenia

Poistenie do hôr pritom na deň na jednu osobu stojí už od 72 centov a kryje zásah záchranárov do výšky oprávnených vynaložených nákladov. Možnosti poistenia sú rôzne – od krátkodobých poistení na jednorazové výlety alebo sezónne aktivity, ako je napríklad lyžovanie až po dlhodobé ročné poistenia, ktoré poskytujú krytie na celý rok. Základné krytie je vhodné pre rekreačných turistov, zatiaľ čo rozšírené krytie je určené pre tých, ktorí sa venujú rizikovým športom. Vždy je dôležité preskúmať podmienky poistenia a vybrať si tú najvhodnejšiu možnosť pre vaše potreby a aktivity v horách. Poistenie si klient môže uzavrieť rôznymi spôsobmi – online, telefonicky, osobne na pobočke alebo cez sprostredkovateľa.

Poistenie na zásah HZS je platné vo všetkých horských oblastiach na Slovensku, kde vykonáva činnosť práve Horská záchranná služba. Sú to Belianske Tatry, Kremnické vrchy, Kysucká vrchovina, Kysucké Beskydy, Malá Fatra, Nízke Tatry, Pieniny, Stredné Beskydy, Slovenský raj, Veľká Fatra, Vysoké Tatry a Západné Tatry.

Ako predísť nešťastiu

Pred výletom do hôr je dôležité sledovať výstrahy a bezpečnostné pokyny na webovej stránke hzs.sk, vyberať si trasy primerané svojim schopnostiam, pripraviť sa na rôzne poveternostné podmienky a mať plne nabitý mobilný telefón. Tiež je užitočné informovať blízkych o svojich plánoch a nezabudnúť na dostatok jedla, vody a prostriedky na prvú pomoc.

Okrem poistenia do hôr odporúčame turistom stiahnuť si aj aplikáciu Horská záchranná služba, s ktorou si privolajú pomoc v núdzi len jedným tlačidlom. Aplikácia je zadarmo dostupná v Apple Store alebo Google Play.

Tlačová správa SLASPO na stiahnutie.

 

Archív aktualít